75. Festmény- és műtárgyárverés

2024. május 11.

BOROMISZA TIBOR  (1880-1960) - Csepeli Duna-híd, 1935
1. tétel
30x43 cm, akvarell, papír
jel. b. l. rovásírással
Ho. a művész saját kezű feljegyzésével.
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
PATAKY LÁSZLÓ  (1857-1912) - Kuruc lovas
2. tétel
22x15 cm, akvarell, papír
jel. j. l. Pataky
Kikiáltási ár: 110.000 Ft
KATONA NÁNDOR  (1864-1932) - Téli táj házakkal
3. tétel
23x29 cm, olaj, falemez
jel. j. l. Katona Nándor
Ho. a művész saját kezű ajándékozási feliratával, 1905.
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
SZLÁNYI LAJOS  (1869-1949) - Tó a Hyde parkban
4. tétel
20x29 cm, olaj, falemez
jel. j. l. Szlányi L.
Ho. kiállítási címke, Szlányi Lajos kiállítás, 1908, kat. sz. 25.
Kikiáltási ár: 85.000 Ft
NYILASY SÁNDOR  (1873-1934) - Tápéi lányok
5. tétel
45x60 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Nyilasy
Kikiáltási ár: 160.000 Ft
NÁRAY AURÉL  (1883-1948) - Délutáni séta (Anya gyermekekkel)
6. tétel
80x60 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Náray Aurél
Kikiáltási ár: 260.000 Ft
BERKES ANTAL  (1874-1938) - Nagyvárosi utcarészlet
7. tétel
40x50 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Berkes A
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
GAÁL FERENC  (1891-1956) - Parkrészlet, 1931
8. tétel
40,5x50,5 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Gaál F. 931
Kikiáltási ár: 160.000 Ft
NYILASY SÁNDOR  (1873-1934) - Rózsás csendélet szoborral
9. tétel
50,5x65,5 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Nyilasy
Kikiáltási ár: 220.000 Ft
BRUCK HERMINA  (1865-1944) - Asztali csendélet
10. tétel
61x50 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Bruck Hermina
Kikiáltási ár: 120.000 Ft
BERKES ANTAL  (1874-1938) - A párizsi Notre-Dame télen
11. tétel
25x39 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Berkes A.
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
JANCSEK ANTAL  (1907-1985) - Notre-Dame
12. tétel
36,5x28 cm, olaj, fa
jel. b. l. Jancsek A. és j. l. Notre-Dame
Kikiáltási ár: 85.000 Ft
NÁDLER RÓBERT  (1858-1938) - Szent Márk-székesegyház bejárata (Velence)
13. tétel
72x54 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Nádler Róbert Venezia
Ho. kiállítási címke, Nemzeti Szalon.
Kikiáltási ár: 180.000 Ft
HOLLÓ LÁSZLÓ  (1887-1976) - Asztali csendélet, 1966
14. tétel
46x35,5 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Holló L. 1966. XI. 26.
Kikiáltási ár: 160.000 Ft
CZENCZ JÁNOS  (1885-1960) - Fekvő akt tájban, 1942
15. tétel
60x80 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Czencz J. 942.
Kikiáltási ár: 260.000 Ft
HÁRY GYULA  (1864-1946) - Szélmalom (Abbenbroek)
16. tétel
80x60 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Abbenbroek Háry Gy.
Kikiáltási ár: 140.000 Ft
GLATZ OSZKÁR  (1872-1958) - Kislány
17. tétel
46x39 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Glatz.
Aukcionálva: BÁV 63. au. 70. t. (1984. máj.)
Kikiáltási ár: 380.000 Ft
LECHNER JÁNOS ÖDÖN  (1874-1910) - Szolnok, 1908
18. tétel
35,5x36,5 cm, olaj, falemez
jel. j. l. Lechner Ödön Szolnok 1908
Ho. kiállítási címke, Műcsarnok, Téli nemzetközi kiállítás, 1908-9, 742. sz.
Kikiáltási ár: 95.000 Ft
ISTÓKOVITS KÁLMÁN  (1898-1990) - Tatai részlet
19. tétel
25x35 cm, olaj, karton
jel. b. l. Istókovits K.
Kikiáltási ár: 55.000 Ft
BOSZNAY ISTVÁN  (1868-1944) - Margitsziget, 1935
20. tétel
14,5x22 cm, olaj, fa
jel. j. l. Bosznay. 935
Kikiáltási ár: 46.000 Ft
RUDNAY GYULA  (1878-1957) - Eskü
21. tétel
39x49 cm, olaj, karton
jel. b. l. Rudnay és k. l. Eskü
Ho. MNG bírálat, 342/976
Kikiáltási ár: 190.000 Ft
TORNYAI JÁNOS  (1869-1936) - Alföldi táj
22. tétel
23x28 cm, olaj, falemez
jel. j. l. Tornyai
Kikiáltási ár: 190.000 Ft
DINNYÉS FERENC  (1886-1958) - Tavaszi táj
23. tétel
50x70 cm, olaj, vászon, kartonon
jel. j. l. Dinnyés F.
Kikiáltási ár: 160.000 Ft
BOZSÓ JÁNOS  (1922-1998) - Sárga ház
24. tétel
50x60 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Bozsó J.
Kikiáltási ár: 110.000 Ft
CHIOVINI FERENC  (1899-1981) - Hóolvadás
25. tétel
60x78,5 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Chiovini
Kikiáltási ár: 180.000 Ft
CSEJTEI JOACHIM FERENC  (1882-1964) - Virágzó fák
26. tétel
39x49,5 cm, olaj, vászon falemezen
jel. b. l. Cs. Joachim F.
Kikiáltási ár: 190.000 Ft
NYÁRÁDY GULYÁS JENŐ  (1920-1970) - Csopaki öböl
27. tétel
58x78 cm, olaj, farost
jel. b. l. Ny. Gulyás
Kikiáltási ár: 95.000 Ft
HOLBA TIVADAR  (1906-1995) - A Bodrog a Sátori hegyekkel
28. tétel
42x58 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Holba
Kikiáltási ár: 44.000 Ft
PATAKY LÁSZLÓ  (1857-1912) - Itatás
29. tétel
62x112 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Pataky L.
Kikiáltási ár: 950.000 Ft
BENYOVSZKY ISTVÁN  (1898-1969) - Beszélgetők
30. tétel
70x85 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Benyovszky
Kikiáltási ár: 160.000 Ft
MOLNÁR-C. PÁL  (1894-1981) - Táj
31. tétel
20x30 cm, olaj, karton
jel. j. l. MCP
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
MOLNÁR-C. PÁL  (1894-1981) - Táj (Kács)
32. tétel
16x24 cm, olaj, fa
jel. j. l. MCP.
Kikiáltási ár: 95.000 Ft
HALÁSZ-HRADIL ELEMÉR  (1873-1948) - Sárga kalapos fiú
33. tétel
60,5x45 cm, olaj, vászon, kartonon
jel. j. l. Halász-Hradil
Kikiáltási ár: 380.000 Ft
CSÓK ISTVÁN  (1865-1961) - Sokác lányok a Duna partján, 1905-1910 között
34. tétel
70x78 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Csók I.

Kiállítva:

- M. I. É. N. K. III. kiállítása. Budapest, Nemzeti Szalon, 1910. január-február, kat.: 94.

- Az 1927. évi magyar táj- és életképkiállítás. Budapest, Műcsarnok, 1927. január-február, kat.: 124.

- Csók István jubiláris kiállítása. Budapest, Ernst Múzeum, 1935. január, kat.: 22.

- A nő a művészetben. Budapest, Műcsarnok, 1936. okt.-nov., kat.: 261.

Csók István számára az első, olyannyira áhított hivatalos elismeréseket népéletképei hozzák meg. Pályája indulásakor, 1889-ben a párizsi Szalon zsűrije dicséretben részesíti Krumplitisztítók című művét, majd két évvel később a Szénagyűjtés és az Úrvacsora arat osztatlan elismerést. A plein air festészet újszerű látásmódját alkalmazó művek témái még az otthoni, dunántúli környezetéhez kapcsolódnak. A „kereső”, Rózsa Miklós szavaival „evolucionista” alkotó a századforduló éveiben lázasan törekszik saját hangjának megtalálására. A müncheni „finom realizmus” aprólékos, túlfinomult természethűségét, tüntetően szenvedélymentes ábrázolásmódját előbb szimbolista kísérleteivel igyekszik meghaladni. Párizsban fogant frivol egyházi és történeti vásznai, a bizarr erotikus látomások azonban nem festői kifejezőeszközeikben, hanem témavilágukban nyújtanak újdonságot. Csók az itthon töltött nyarak időszakában fölfedezi a sárközi, öcsényi paraszti világot, a dél-dunántúli táj formákat tiszta színfoltokká oldó napsütését, a bácskai, baranyai délszláv sokácok gazdag, élénk színekben pompázó női viseletét. “Falura megy és eltemetkezik a magányban, hogy egyedül maradjon a napsugárral. Egész szenvedéllyel merül el a napfénytől átitatott levegő, a vibráló, ragyogó, égő, hullámzó levegőég megfigyelésében, amint teremti a színeket, változtatja, formálja, reflexekbe meríti… újra látni, újra érezni kellett megtanulnia, más színeket keverni, más palettát találni, szinte új szemet keresnie” – írja Lázár Béla a festői megújulás éveiről.
A kis baranyai, tolnai falvakban, Bodolyán, Darázsban, Mohácson és Öcsényben készült vázlatok alapján sokác népéletképek egész sorozata születik párizsi műtermében. Csókot lenyűgözi a viruló fiatalság szépsége, a hétköznapok nyugalmas békéje, a színpompás viseletek látványa, modelljei is többnyire díszes ruháikba öltözött fiatal lányok az otthoni munka vagy pihenés közben (Varró sokác nő, 1907; Alvó sokác nő, 1907), szerelmi incselkedés pillanataiban (Mézevők, 1904) vagy jeles alkalmakkor (Öcsényi keresztelő, 1902). A Sokác lányok a Duna partján menyecskéi is fiatal szépségük teljes öntudatával jelennek meg. A napfény és a vízközeli párás levegő tiszta színfoltokká oldja a látványt, a lányok ünneplője pompás színcsokrokként virul ki a Duna kék víztükre előtt. “Színessége olyan mint a réteké és a kerteké – írja a mester egy méltatója 1926-ban – Csupa virágszín. Mintha nem is ólomtubusokból nyomná ki a színeit, hanem eleven virágok vérét facsarná a palettára.” Csók több ízben is a mohácsi Duna-parton festi meg modelljeit. Képünkhöz legközelebb a háromalakos Vízhordó asszonyok Mohácson címen ismert, 1904-ben készült festmény áll. (Repr.: Farkas 1957. 20. kép)
A Sokác lányok a Duna partján tehát Csók párizsi évei alatt festett sokác témájú, a bajai vagy mohácsi Duna partján született képeinek csoportjába sorolható. Keletkezése az 1905 és 1910 közötti évekre tehető. Az alkotás vélhetően azonos azzal a művel, amelyet, a jeles műgyűjtő, Dr. Baumgarten Nándor Ferdinánd 1910-ben a Nemzeti Szalon tárlatán vásárolt meg. A festmény később szerepelt a Műcsarnok 1927-ben megrendezett magyar életkép-kiállításán és Csók 1935-ös életműtárlatán is.

Révész Emese

Felhasznált irodalom:
- Lázár Béla: Csók István (Budapest, 1921. 19.)
- Kemény Simon: Igénytelen sorok Csók Istvánról (Művészet, 1926. 66-67.)
- Farkas Zoltán: Csók István (Budapest, 1957)
Kikiáltási ár: 1.800.000 Ft
MÁRFFY ÖDÖN  (1878-1959) - Táj fával
35. tétel
31x43 cm, akvarell, papír
jel. b. l. Márffy Ödön
Kikiáltási ár: 550.000 Ft
BENE GÉZA  (1900-1960) - Nyár-fény, 1957
36. tétel
50x58 cm, olaj, karton
jel. b. l. Bene G és ho. Bene Géza 1957

Proveniencia: korábban a Művelődési Minisztérium tulajdonában.

Aukcionálva: Virág Judit Galéria 41. au. 88. t. (2012. okt.)
Kikiáltási ár: 380.000 Ft
ABA-NOVÁK VILMOS  (1894-1941) - Bodajki táj, 1922
37. tétel
43x58 cm, tus, papír
jel. j. l. Aba Novák 22.
Kikiáltási ár: 480.000 Ft
MUNKÁCSY MIHÁLY  (1844-1900) - Krisztus, Tanulmányrajz a Krisztus Pilátus előtt címe festményhez
38. tétel
20,5x18 cm, ceruza, papír
jel. j. l. Munkácsy Páris.
Kikiáltási ár: 650.000 Ft
KÁDÁR BÉLA  (1877-1956) - Akt gyümölcscsendélettel, 1920-as évek második fele
39. tétel
36x28 cm, vegyestechnika, papír
jel. j. k. Kádár Béla

Aukcionálva: Kieselbach Galéria 39. au. 25. t. (2008. dec.)

Pályája:

Szegény zsidó család gyermekeként látta meg a napvilágot. A hat elemi után kitanulta a vasesztergályos szakmát. Húszévesen gyalogosan nekivágott Európának, megismerkedett Európa nagyvárosaival (München, Párizs), s ekkor határozta el, hogy festő lesz. 1899-ben kezdte meg képzőművészeti tanulmányait a budapesti Iparrajziskolában, 1902/03-as tanévtől pedig a Mintarajztanodában tanult Balló Endre irányítása mellett. 1904-ben Münchenben és Budapesten szabadiskolákba járt. Már 1906-tól szerepeltek rajzai, pasztelljei a Műcsarnok és a Nemzeti Szalon időszakos kiállításain. 1911-ben ösztöndíjjal dolgozott a szolnoki művésztelepen. Festői pályájának kezdetét az útkeresés jellemezte, Iványi-Grünwald Béla és a neósok mellett Rippl-Rónai József enteriőr képeinek kompozíciós megoldásai és színvilága hatott munkásságára. Figyelt a budapesti nemzetközi kiállításokon megjelenő képekre is, a Nabis-csoport képei és a posztimpresszionisták festésmódja keltette fel érdeklődését. Rózsa Miklós művészeti íróval életre szóló barátságot kötött, az ő Művészházában számos kiállítási lehetőséghez és munkalehetőséghez jutott. Nemes Marcell ezerkoronás díjjal jutalmazta a Művészház Rózsa utcai palotájához készített faliképterveket. A Nyolcak eredményeit is figyelemmel kísérte, főleg a Paul Cézanne hatások irányvonalát. Az első világháború végén önálló kiállításai voltak az Ernst Múzeumban. Az aktivizmus irányvonalának fórumaival kapcsolatba kerülve az expresszionizmus hatása alá került. Expresszionista műveiből 1921-ben Scheiber Hugóval közösen volt kiállítása Bécsben. 1923 és 1924-ben már a német expresszionizmus legjelentősebb kiállítóhelyén, a berlini Der Sturm galériájában lettek kiállítva képei. Önálló bemutatkozását követően Herwarth Walden több csoportos kiállításra hívta meg, így 1928-ban az USA-ban mutatkozhatott be. Az 1930-as években hatása alá került az olasz novecento és az ennek megfelelő hazai római iskola neoklasszicista irányvonalának, klasszicizáló formajegyekkel gazdagított art deco stílusban festette figurális kompozícióit, melyekkel mind művésztársai, mind pedig a közönség körében nagy sikere volt. A második világháborúhoz közeledve a faji üldöztetés miatt neki és családjának is bujkálni kellett, felesége és mindkét fiúgyermeke a holokauszt áldozata lett. A II. világháború után korábbi stílusjegyeit ötvözte munkáiban, egyre dekoratívabb lett.
Akt gyümölcscsendélettel, 1920-as második fele
Az aukción Akt gyümölcscsendélettel című festménye szerepel, amit az 1920-as évek második felében festhetett. Kádár a szintetikus kubizmus, a Bauhaus és az art deco eredményeit is felhasználta, a húszas évek második felében alkotta meg a jelentős értéket képviselő főműveit. Bár ezeket saját korukban sokszor értetlenül fogadta a hazai kritika, 1930 után már inkább az elismerés hangja vált uralkodóvá. 1931-es, a Tamás Galériában rendezett egyéni kiállítása jelentős sikert aratott, s végre megszülettek róla az első értő kritikák is. A tárlat katalógusának szerzője a következő szavakkal vezette be a nézőket a bemutatott képek világába: „... művészetében úgy jelentkezik a valóság, mint a mesékben vagy az álmokban. Átköltve, átszellemítve, megszabadulva a testiség minden materiális attributumától. Anyagtalanul, tisztán formai életet élve. S még ezek a formák sem ábrázolják, csupán jelzik a valóságot, a kiemelés és elhagyás karakterizáló, expresszív erejével. Néhol éles, csengő hangsúllyal ugranak elő, másutt elhalkulnak s szinte észrevétlenül vesznek bele az alap-tónus gyöngyszürke, selymes felületébe. Elpendülnek, mint a húrtól elszakadó dallam, amely a végtelen csendben talál teljes megnyugvást. A valóságtól messze elvonatkoztatott művészet ez, önálló képi tartalmú és jelentőségű, egyedül a képszerűség követelményeihez igazodó. Mégsem annyira elvont, hogy hiányoznék belőle az értelem gyors és világos áttekintését biztosító, valóságelemekkel segítő emlék-kép. Álomban ilyen tiszta és sejtelmes csak a valóság...
(...) Kádár delikát színekben, rafinált formákban, de főként változó ritmus-játékban bujálkodó piktúrája mély rokonságot tart a zenével. Szordínós lilái, zöldjei és rózsaszínei tüzes pirosokkal, dallamos fehérekkel és harsány kékekkel kötődnek különös, lágy színakkordokba, míg elmosódó plaszticitása valami reliefszerű, halk szólam-vezetésre emlékeztet.”

Felhasznált Irodalom:
-Gergely Mariann: Kádár Béla (Mű-Terem Galéria, Budapest, 2002)
Kikiáltási ár: 1.400.000 Ft
CSERNUS TIBOR  (1927-2007) - Repülőgépek
40. tétel
22,5x32 cm, olaj, fotópapír
jel. j. l. Csernus
Kikiáltási ár: 950.000 Ft
CORINI MARGIT  (1897-1982) - Városi utcarészlet
41. tétel
55x46 cm, olaj, vászon
jel. b. l. m. de Corini
Kikiáltási ár: 380.000 Ft
PEKÁRY ISTVÁN  (1905-1981) - Amalfi táj, 1963
42. tétel
36x58 cm, olaj, vászon
jel. k. l. 19Pekáry63

Ho. kiállítási címke, Galleria d’Arte Moderna Viotti Torino, 941 (1967. szept. 23 – okt. 6.)
Kikiáltási ár: 1.700.000 Ft
PLEIDELL JÁNOS  (1915-2007) - Mediterrán táj, 1983
43. tétel
50x60 cm, olaj, vászon
jel. j. f. Pleidell 983
Kikiáltási ár: 120.000 Ft
SZÁSZ ENDRE  (1926-2003) - Emlékezés (Dal a rózsatőről), 1970
44. tétel
97x44,5 cm, olaj, aranyfüst, fotópapír
jel. j. l. Szász Endre 1970

Pályája:

Édesapja Szász Béla orvos, édesanyja Susenka Erzsébet volt. Az ő családjától örökölhette az iparos-kézműves szellemet, tehetséget. Gyermekkorától kezdve természet után rajzolt. Tizenöt évesen volt első kiállítása. Marosvásárhelyen érettségizett, majd 1946-ban a budapesti Képzőművészeti Főiskolán folytatta tanulmányait. Olyan kitűnő mesterek, mint Szőnyi István és Bernáth Aurél keze alatt tanulhatott, ám Szász Endre már akkor is megmutatkozó szabad szelleme nem viselte el sem a Rákosi-éra nyomasztó politikai légkörét, sem az intézményes oktatás kötöttségeit, ezért félbehagyta tanulmányait. Diplomát tehát nem szerzett. Az 1950-es években koholt vádak alapján egy évet börtönben töltött. Szabadulása után könyvillusztrációkat készített, 1951 és 1960 között 600 könyvet illusztrált.
1964-ben Omar Khajjám Rubáiját című könyve az ő illusztrációival a British Museum nemzetközi pályázatán bekerült a világ harminc legszebb könyve közé. 1968-ban látványtervezője volt az Egri csillagok című nagyszabású magyar történelmi filmnek.
A klasszikus mesterek technikájából merítő, s azt szürrealisztikus elemekkel ötvöző festői stílusával széles körben ünnepelt festővé vált. A szimbolizmus is hatott rá. 1970-től magyar állampolgárként Torontóban, majd az USA-ban élt. 1980-ban hazatérve egy újabb műfajban kamatoztatta tehetségét, a porcelán – mint számára addig kiaknázatlan terület – némi felfogásbeli változást is hozott számára. A Hollóházi porcelánmanufaktúrában több jelentős porcelánmotívumot jegyez. Opálos szürkében játszó képzeletbeli, szürrealisztikus alakjait egyesítette a keleti ornamentika vonaljátékának stílusával.
Művészete
Szász Endre művészete egyedi, a 20. századi hazai grafikában és festészetben meghatározó, iskolateremtő. Életművének jellegadó darabjaiban többnyire erősen stilizált (jellemzően nő) alakokkal találkozhatunk. Általában olyan szemből ábrázolt félalakokat teremt meg művészi fantáziája, akik keskeny arcukkal, hosszú nyakukkal és vállukkal Botticelli és Amedeo Modigliani örökségét idézik fel a szemlélőben. Önmaga-teremtette, szuverén művészi világában a motívumkészlet állandóan gazdagodott. Az életpályája végéig dominánsnak tekinthető nőalakok mellett oeuvre-jében mind gyakrabban tűntek fel a szárnyaló képzeletet a valósággal egyesítő sárkányok, lebegő halak, elkorhadt fatörzsek, pusztulásnak indult, lakatlanná vált városok.
Emlékezés (Dal a rózsatőről), 1970
Az aukción Emlékezés (Dal a rózsatőről) című képe szerepel, amely túlzás nélkül egyik legkiemelkedőbb darabja életművének. A festmény 1970-ben készült. Jelen festményünkön is megfigyelhetőek a klasszikus alapon túl a szürrealista es szimbolikus elemek. Alkotókedve mindig töretlen volt, azonban folyton elégedetlen volt önmagával, mindig tökéletesebbet akart alkotni. Egyedi művészetével új stílust teremtett a magyar képzőművészetben, bár látványos sikerei heves vitákat váltottak ki a művészettörténészek körében. Szász Endre így nyilatkozott a művészetről: „Értelmetlen dolognak tartom, hogy a művész hozzá nem férhető, meg nem érthető alkotásokra törekedjen a modernség, újszerűség ürügye alatt. A műalkotások lényege az állandóság. A természet olyan alaptörvényei a témái minden képnek, amik már akkor is voltak, amikor az ember még nem volt, és lesznek akkor is, amikor már rég nem lesz ember…”

Felhasznált Irodalom:
- Menyhárt László: Szász Endre (Corvina Könyvkiadó, Budapest, 1983)
- Koltay Gábor – Riskó Géza: Szász Endre (Idegenforgalmi Propaganda és Kiadó Vállalat, Szombathely, 1983)
- Kortárs magyar művészeti lexikon III. (Enciklopédia Kiadó, Budapest, 2001)
- Hárs György: Szász Endre Tejút (Littoria Könyvkiadó, Budapest, 1992)
Kikiáltási ár: 950.000 Ft
KONTULY BÉLA  (1904-1983) - Asztali csendélet gitárral, 1941
45. tétel
100x80 cm, olaj, vászon
jel. k. l. Kontuly Béla – 1941 –
Kikiáltási ár: 380.000 Ft
VASS ELEMÉR  (1887-1957) - Provence-i táj, 1931
46. tétel
54x65 cm, olaj, falemez
jel. b. l. Vass E. 1931.
Kikiáltási ár: 420.000 Ft
KOSZTA JÓZSEF  (1861-1949) - Fiatal nő portréja
47. tétel
51x39 cm, olaj, vászon
jel. j. l. és j. k. Koszta J.

Aukcionálva: Kieselbach Galéria 21. au. 173.t. (2003. ápr.)
Kikiáltási ár: 1.600.000 Ft
GLATZ OSZKÁR  (1872-1958) - Testvérek
48. tétel
80x60 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Glatz

Ho. MNG bírálat, 915/976
Kikiáltási ár: 650.000 Ft
SCHEIBER HUGÓ  (1873-1950) - Esti lámpafény
49. tétel
64x49 cm, gouache, pasztell, papír
jel. j. l. Scheiber H

Aukcionálva: Virág Judit Galéria 40. au. 29. t. (2012. máj.)
Kikiáltási ár: 1.600.000 Ft
TÓTH MENYHÉRT  (1904-1980) - Kovácslegény, 1962 körül
50. tétel
80x60 cm, olaj, vászon
jel. b. l. TM

Zsellér Jenő, a tóthmenyhérti szerzői jogok örökösének Hitelességi Igazolványával.

Kiállítva: Legteljesebb sugárzás (Zsolnai Galéria, Budapest, 2010. okt. 31. – nov. 13.)
Kikiáltási ár: 750.000 Ft